Kinezioterapija vključuje aktivno, asistirano in pasivno terapevtsko razgibavanje ali mobilizacijo sklepa, individualno in skupinsko terapevtsko gimnastiko, aktivne relaksacijske vaje, proprioceptivno nevromuskulaturno facilitacijo (PNF), individualne vaje pred porodom in po njem, individualne vaje muskulature medeničnega dna, skupinske dihalne vaje, vaje za vzdržljivost, vaje za propriocepcijo, vaje v suspenziji, funkcionalni trening, šolo hoje in stoje, vaje na žogah, delovno terapijo ter nevrofizioterapijo (Bobath).
Vodena terapevtska gimnastika
Zdravljenje s postopki kinezioterapije izvajamo individualno ali v skupinah, odvisno od zdravstvenega stanja pacienta.
Pasivno razgibavanje ali mobilizacija sklepa
Ob omejeni gibljivosti sklepa poskušamo z razgibavanjem ali mobilizacijo izboljšati ali normalizirati obseg giba ali pa doseči vsaj funkcionalno gibljivost tega sklepa.
Aktivne relaksacijske vaje celotnega telesa
Z aktivnimi relaksacijskimi vajami poskušamo pacienta naučiti razlikovati med napeto in sproščeno mišico ali mišično skupino in kako sprostiti napete mišice.
Nevrofizioterapija – Bobath
Nevrofizioterapija je tehnika, uporabna le pri posebnih, večinoma nevroloških obolenjih, kjer delamo tako s prizadeto kot zdravo stranjo telesa. Bolnika spodbujamo k izvajanju selektivnih gibov in kombinacij gibov, ki bodo kasneje olajšali izvajanje funkcionalnih nalog.
Funkcionalni trening – šola hoje, stoje
S funkcionalnim treningom poskušamo bolnika naučiti vsega tistega, česar zaradi bolezni ali poškodbe ne zmore in kar je pomembno za njegovo samostojnost v osnovnih dnevnih aktivnostih. Poudarek je na transferjih, učenju oblačenja, hranjenju, osebni negi ter odvajanju.
PNF
Proprioceptivna nevromuskularna facilitacija (PNF) – gib poteka v več ravninah, vključenih je več sklepov hkrati. Izboljšajo se gibljivost in moč mišic ter koordinacija in s tem funkcija celotne okončine.
Vaje na žogah
Sklopi vaj, ki jih izvajamo z žogo, so namenjeni različnim zdravstvenim težavam.
Individualne vaje pred porodom in po njem
Pod strokovnim vodenjem izvajajo nosečnice koristne in varne predporodne vaje ter vaje, ki po porodu hitreje povrnejo telo v stanje pred nosečnostjo.
Individualne vaje za muskulaturo medeničnega dna
Težave z zadrževanjem vode so pri ženskah predvsem v starejšem starostnem obdobju pogoste. S poznavanjem vaj za krepitev mišic medeničnega dna ter z njihovim rednim in pravilnim izvajanjem lahko težave bistveno omilimo.
Dihalne skupinske vaje
Skupinske dihalne vaje so vaje »za dobro jutro«, ki jih v sezoni izvajamo zunaj in raztegnejo celo telo, razgibajo sklepe in olajšajo vstop v nov dan.
Vaje za vzdržljivost
Vaje za vzdržljivost (kolo, kvadriceps klop) so vaje, s katerimi poskušamo izboljšati vzdržljivost telesa, tako da okrepimo mišice in izboljšamo kardiovaskularno in respiratorno vzdržljivost.
Vaje v suspenziji
To so vaje, ki jih delamo za krepitev precej šibkih mišičnih skupin okončin. Potekajo v razbremenitvi, s čimer izključimo vpliv gravitacije.
Delovna terapija
Pri tej terapiji poskušamo na razne načine izboljšati funkcijo in moč rok.
Šola hoje, stoje
Bolnika, ki je slabo pokreten ali nepokreten, naučimo vstajanja in postopno samostojnejše hoje s pripomočkom ali brez njega.